Čo je to bioklimatická pergola?

18.06.2017

      Je to naozaj veľmi často kladená otázka v oblasti pergolových systémov. Spája sa najmä s modernými lamelovými pergolami, ktoré zaznamenávajú "boom" v posledných rokoch. Je to najmä vďaka možnostiam moderného strojárenstva a možnostiam tvarovať rôzne kovy - najmá oceľ a hliník.

      Bioklimatická znamená v jednoduchosti to, že využíva vlastnosti prírodných bioklimatických procesov - slnečné žiarenie, prúdenie vzduchu, alebo niektorým naopak bráni - dážď, sneh, prudký vietor, teplo zo slnka. V základe majú bioklimatické pergoly 4 primárne vlastnosti:

1. OCHRANA

  • dážď
  • sneh
  • slnečné žiarenie

2. VENTILÁCIA

  • v pootvorenom stave umožňujú (a podporujú) lamely prirodzené prúdenie vzduchu - teplo uniká medzi pootvorené lameli nahor a nahrádza sa chladnejším vzduchom
  • chladivý efekt vďaka cirkulácií

3. ODRAZ TEPELNEJ ENERGIE

  • povrch lamiel umožňuje odraz tepelnej energie pri správnom naklopení
  • regulácia tepla
  • izolačné vlastnosti dutých lamiel

4. REGULÁCIA INTENZITY SVETLA

  • naklopením lamiel reguluje intenzitu svetla pod pergolou
  • pri nízkej svetelnej intenzite otvorená
  • niektoré lamelové pergoly umožňujú stiahnuť lamely na stranu a otvoriť tak celú strešnú plochu

      Aké majú bioklimatické pergoly konštrukčné vlastnosti?

Bioklimatické lamelové pergoly ponúkajú rôzny výrobcovia hlavne z hliníkových zliatin, ocele, dreva, prípadne ich kombinácií. Najrozšírenejšie sú hliníkové, vďaka vlastnostiam odolávať nepriazdni počasia. Povrch býva upravovaný práškovým lakovaním, často s pridaním špeciálnych životnosť predlžujúcich materiálov. Farbu je možné voliť prakticky akúkoľvek, niekedy v štandarde, niekedy za príplatok.

      Môže si zákazník vybrať typ lamiel? Aké druhy sú vôbec k dispozícií? Dobrá otázka, tak prejdime k rozdeleniu typov lamiel.

  • pevné - nedajú sa polohovať a funkcia je skôr estetická
  • naklápacie - polohujú sa v rozpätí 0 - 150 stupňov, čím umožňujú odrážať priame slnečné lúče a zároveň vpustiť nepriame rozptýlené svetlo, podvetrávať pod strechou - kde pri pootvorení lamiel vďaka ich konštrukcii začne prirodzená cirkulácia a klient tak nemá pocit prehrievania v oblasti pod strechou.
  • naklápacie s možnosťou odsunu - je to najnovšia funkcia v ponuke výrobcov, kde sa lamely okrem naklápania dokážu odsunúť na určenú stranu (ako pri plachtových pergolách) a umožnia tak otvoriť strešný priestor. Odsunuté lamely stále zaberajú cca 13% - 30 % priestoru strechy. Je taktiež niekoľko spôsobov ako to funguje. V zásade sa popri naklápaní odsúvajú, alebo sú tieto funkcie možné aj samostatne.

Lamely majú aj istú mieru odolnosti (aj voči snehu), zvyčajne 50kg/m2 - 200kg/m2 - používa sa to však časo aj ako marketingový ťah. (niektorý výrobca upozorňuje, že v prípade mínusových teplôt majú byť lamely pootvorené, preto si vyberajte kvalitné pergoly od overených výrobcov s garanciami) Treba dať pozor najmä pri umiestnení pergoly pod šikmú strechu, kde hrozí náhly zosuv snehu, ktorý môže spôsobiť poškodenie - doporučujeme inštalovať ochranné strešné prvky.

      Ako sa to všetko ovláda? Budem to vedieť aj ja? Odpoveď na túto otázku znie: "Určite áno."

      Bioklimatické lamelové pergoly je možné ovládať dvomi základnými spôsobmi - manuálne alebo pomocou motorizácie s diaľkovým ovládaním. V prípade manuálneho ovládania (spravidla kľukou cez prevodovku) je to všetko na Vás, ale je to veľmi jednoduché a intuitívne - lamely pomocou otáčania kľuky otvárate, či zatvárate a volíte tak manuálne ich polohu.

     Motorizovaná varianta poskytuje na rozdiel od manuálneho ovládania značný komfort a umožňuje využívanie automatizovaných funkcií, vďaka moderným snímačom. Ovládanie naklápania lamiel vykonávate stlačením príslušného gombíka na diaľkovom ovládači. Motorizované múžu byť aj prvky doplnkovej výbavy, ako napríklad vertikálne rolety, audio, infra ohrievač, i LED osvetlenie. Najvyššie rady to všetko dovoľujú ovládať z Vášho smartfónu, či tabletu dokonca i v prípade Vašej neprítomností. Automatizovaný systém riadený čidlami (slnko / vietor / dážď / sneh) riadi systém vďaka inteligentným nastaveniam a chráni tak Váš majetok pred poškodením. Keď začne pršať, strecha sa sama zaklopí, keď fúka príliš silný vietor rolety sa schovajú ...

      Aké sú možnosti umiestnenia v priestore? Aké rozmery môže mať moja nová bioklimatická pergola?

      Bioklimatické lamelové pergoly bývajú tvorené modulmi - jednotkou veľkosti. Väčšina výrobcov ponúka tri prevedenia modulov - samostatne stojaca pergola (4 stĺpy), uchytenie o fasádu domu (2 stĺpy) alebo strešný modul (bez stĺpov) v maximálnych veľkostiach do 7 x 4,5 metra. Štandardne do 6 x 4 alebo 6 x 4,5 metra pričom menší z rozmerov je maximálna dĺžka lamely pre zachovanie pevnostných vlastností a väčší určuje "hĺbku" pergoly v priestore. (tu je maximum limitované vlastnosťami hliníka)

      Jednotlivé moduly je možné rôzne navzájom kombinovať pomocou spojovacích elementov a vytvárať tak prekrytie väčších plôch.

      Moderné bioklimatické lamelové pergoly môžu v sebe integrovať množstvo voliteľných prvkov príslušenstva, ponúkajú široké možnosti dizajnových variácií a rozmerových kombinácií. V súhrne však rozširujú celoročne obývateľný priestor Vašich príbytkov, či komerčných priestorov a zvyšujú hodnotu Vášho majetku. Spájajú rodiny, vytvárajú sny, prinášajú radosť.